رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکات کلیدی وتوصیه های طراحی پمپاژ
#1
توصیه های مهم طراحی پمپاژها

اینجانب با توجه به تجاربی که در ساخت  پمپاژها وسیستم های آبیاری و ... داشته ام و مواردی که با آن مواجه شده ام برخود لازم دیدم که نقطه نظرات خود را با طراحان عزیزی که در بخش طراحی سیستم های پمپاژ فعالیت دارند  در میان بگذارم. که بهمین منظور مطالبی  را با کسب اجازه از اساتید محترم ، ذکر می نمایم.

در هنگام طراحی پمپاژها  یا همان تلمبه خانه ها نکات ظریفی وجود دارد که بعضا ً مهندسین طراح  بدلایلی از جمله  عدم آشنایی با ظرافت های اجرایی و نکات مهم دوره بهره برداری و نیز گاهاً عدم تسلط کامل به نکته های ریز دینامیک وهیدرولیک در سیالات و یا عدم تطابق طراحی وترسیم ، آنها را نادیده می گیرند و بعضاً مشکلات حادی در سیستم پمپاژ  پدید می آید .

 از جمله این نکات  حساس بودن کارکرد وراندمان پمپ ها  به طول تبدیل های    قبل (reducer) وبعد (increaser) پمپ در خط مکش (suction) ورانش (discharge) فرعی پمپ ها است که  بسیار حائز اهمیت می باشد.چنانچه طول تبدیل کم باشد  به عبارت دیگر  شیب خط تغییر سایز لوله زیاد باشد ، جریان دچار اغتشاش  می شود ودر این حالت پدیده کاویتاسیون  بشدت تقویت می گردد.یکی دیگر از مسایلی که دارای اهمیت ویژه ای  می باشد سایز لوله انشعاب  فرعی مکش از کلکتور اصلی  ودر نتیجه تفاوت  سایز ورودی وخروجی تبدیل می باشد. انشعاب  های مکش فرعی باید طوری طراحی شوند  که هم جوابگوی  حجم  سیال درخواستی توسط پمپ باشد و هم از سوی دیگر جریان را دچار اغتشاش ننماید و همانطور که در قسمت قبل اشاره کردم  در این حالت پدیده کاویتاسیون شدت می گیرد .

محل قرار گرفتن شیر های قطع ووصل جریان  و نیز جهت نصب آنها در خطوط اصلی وفرعی پمپازها نیز دارای اهمیت فراوانی می باشد  که در این راستا  نکاتی همچون ایزوله کردن خطوط را در هنگام نیاز به  سرویس  در نظر داشت.

نصب مانومتر جهت  معلوم بودن فشار  در نقاط مختلف از جمله  خطوط مکش ورانش اصلی و همچنین خطوط فرعی رانش  بسیارمفید ولازم می باشد.ولی باید به محل نصب دقیق  مانومتر ها  خیلی زیاد دقت کرد زیرا در صورت نصب مانومتر در محل نامناسب مانومتر فشار واقعی را نشان نخواهد داد.

نحوه طراحی ساپورت ها وموقعیت آنها نیز اهمیت فراوانی دارد . نکاتی که در طراحی ساپورتها  می بایست مورد توجه قرار گیرند  1- نزدیک نبودن وهمچنین مزاحم نبودن ساپورتها بطوریکه چه در مرحله نصب واجراء و چه در مرحله بهره برداری مزاحمتی ایجاد نمایند که  به وفور دیده شده است که این مهم توسط طراحان نادیده گرفته می شود.

2-  انتخاب نوع وشکل ساپورت باید با دقت انجام شود  بطوریکه ساپورت   به معنی واقعی کلمه بکار رود و تنش ها وحرکات احتمالی در تمام سطوح و جهات را کنترل نماید .که بعضا دیده می شود که طراحان فقط به ذکر ویا رسم  جزیی  ساپورت  بسنده می کنند و به موقعیت ، شکل ، سایز و نوع  ساپورتها نمی پردازند.

موقعیت  تجهیزات وخصوصا ً  خطوط لوله می بایست توسط واحد طراحی سیویل  و واحد طراحی مکانیکال  با هم مقایسه و کنترل گردند . بطوریکه بعضا ٌ مشاهده می شود که موقعیت  یکی از تجهیزات و یا خطوط در نقشه مکانیکال  با مثلا ً فلان قسمت سیویل تداخل کرده  وکار سیویل که  زودتر انجام  شده است مکانیکال دچار مشکل شده است .  در همین راستا باید به نکاتی همچون طول لوله (  که عموماً در سایز های بالا  شاخه 12 متری می باشند ) در کلکتور های مکش ورانش  دقت کرد بطوریکه  نقطه شروع واتمام  لوله  ونیز محل اتصال لوله ها را با هم در نظر گرفته و با در نظر گرفتن موقعیت نصب انشعاب های فرعی محل یکی از این دو ( محل اتصال لوله ها بهم  ویا موقعیت  نصب انشعاب های فرعی)  را تغییر داد که البته در صورتیکه  این اختلاف کم باشد  آنرا می توان در محل انشعاب جبران کرد و در غیر این صورت می بایست در طول لوله ها و تناوب محل انشعاب ها  تجدید نظر کرد.

از دیگر مواردی  که میتوان به آن اشاره نمود وتقریباً در 90% موارد طراحی مشاهده گردیده ، ضعف تصمیم گیری وعدم اعتماد به نفس  و محاسبات می باشد که بسیار دیده شده است مهندس طراح بهمین دلایل ضریب اطمینان بیش از حدی درمقادیر به دست آمده بکار می برد . بالا بردن ضریب اطمینان که معمولا با اتلاف وقت وهزینه زیادی همراه است  بعضاً نه تنها کمکی به وضعیت فنی پروژه نمی کند چه بسا باعث ایجاد اشکالاتی در کیفیت فنی  پروژه می گردد . لذا به طراحان عزیز توصیه می گردد که  در محاسبات و اعداد بدست آمده دقت فراوانی داشته باشند واز بکار بردن ضریب اطمینان بیش از حد اکیداً خودداری نمایند . 

بدلیل ذیق وقت فعلا بذکر همین مطالب بسنده مینمایم . امیدوارم که این مطالب  برای شما عزیزان مفید باشد . لطف نمایید ونظرات ارزنده خود را  از طریق نظر شما در ذیل همین مطلب با ما در میان بگذارید .


صنایع دستی اصفهان , صنایع دستی مشهد ,  صنایع دستی تهران,  صنایع دستی تبریز, صنایع دستی زنجان , صنایع دستی کرمانشاه
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان