رتبه موضوع:
  • 3 رای - 4.33 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چه یاتاقانی انتخاب کنیم؟
#1
انتخاب یاتاقان
هر یک از انواع یاتاقان های استاندارد با توجه به نوع طراحی و ساخت دارای خصوصیاتی هستند. برای بهترین انخاب (Selection)  یاتاقان های از پیش طراحی و ساخته شده متخصصان بایستی : بار خستگی، گرمای مالش، محیط خورنده، مسائل علم حرکت، خواص مواد، روانسازی، تلرانس های ماشینکاری، نصب ، کاربرد، هزینه و نکات دیگر را بررسی کنند. و با توجه به فضای موجود،  بارهای اعمالی، دقت و سرعت و صدا، نا میزانی، سختی و نابجایی محوری یاتاقان مناسب را انتخاب نمایند.

- فضای موجود
در بسیاری از موارد، یکی از ابعاد مهم یاتاقان (قطر سوراخ) قبلا با توجه به طراحی ماشین و قطر شفت طراحی شده است. برای شفت های با قطر کوچک همه انواع بلبرینگ ها می توانند استفاده شوند مورد استفاده ترین بلبرینگ شیار عمیق می باشد و رولبرینگ سوزنی نیز مناسب است. برای شفت های با قطر بزرگ رولبرینگ های استوانه ای، مخروطی، کروی و تورویدال قابل استفاده هستند و همچنین بلبرینگ های شیار عمیق. زمانیکه فضای شعاعی محدود شده است، یاتاقان های با سطح مقطع کوچک مثل یاتاقان هایی با سری قطر های 8 و 9 بایستی انخاب شوند.

- بارهای اعمالی

اندازه بارهای اعمالی
مقدار بار اعمالی یکی از فاکتورهایی است که معمولا اندازه یاتاقان مورد استفاده را تعیین می نماید.
در کل رولبرینگ ها بار بیشتری را نسبت به بلبرینگ با سایز مشابه خود تحمل می کنند.
بلبرینگ ها بیشتر در جاییکه بارها سبک و ملایم هستند مورد استفاده قرار می گیرند و برای بارهای سنگین و در جاییکه قطر شفت ها بزرگ است رولبرینگ ها انتخاب مناسبی می باشند.

جهت بارهای اعمالی

بار شعاعی
رولبرینگ های استوانه ای نوع NU و N ، رولبرینگ های سوزنی و تورویدال تنها می توانند بار خالص شعاعی را تحمل کنند بقیه یاتاقان های شعاعی میتوانند علاوه بر بار شعاعی مقداری بار محوری نیز تحمل کنند.
           
بار محوری
بلبرینگ های کف گرد و 4 نقطه تماسی برای بارهای خالص محوری سبک و ملایم مناسب هستند
بلبرینگ های تماس زاویه ای می توانند بارهای محوری ملایم در سرعت های بالا را تحمل کنند

بار های ترکیبی
توانایی یاتاقان برای تحمل بار محوری به وسیله زاویه تماس (α) تعیین می گردد به طوریکه هر چه این زاویه بزرگتر باشد بهتر می باشد برای بار های ترکیبی ( شعاعی و محوری) بلبرینگ های تماس زاویه ای یک و دو ردیفه و رولبرینگ های مخروطی تک ردیفه معمولا استفاده می شوند اگرچه بلبرینگ های شیار عمیق و رولبرینگ های کروی نیز مناسب هستند
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان